Chcesz, by Twój dom był bardziej przyjazny dla środowiska? Skorzystaj z porady Ekodoradcy!

Mieszkańcy, którzy chcą się dowiedzieć, jak zdobyć dotację na ocieplenie domu, czy dopłatę do instalacji odnawialnych źródeł energii mogą teraz skorzystać z usług Ekodoradcy. Stanowisko takie zostało stworzone w Urzędzie Miasta Żory w ramach projektu zintegrowanego LIFE „Śląskie. Przywracamy błękit”.

Zdjęcie ilustracyjne. Ręka wkłada panel fotowoltaiczny w model, gdzie są już drzewa i wiatraki. Stock images by Depositphotos.

Głównym celem projektu „Śląskie. Przywracamy błękit” są kompleksowe działania na rzecz poprawy jakości powietrza na terenie województwa śląskiego, w tym także Żor, umożliwiające efektywne wdrożenie Programu Ochrony Powietrza dla województwa śląskiego, przyjętego uchwałą nr VI/21/12/2020  z dnia 22 czerwca 2020r. Sejmiku Województwa Śląskiego.

W Żorach na stanowisku Ekodoradcy zatrudniona została Joanna Szerzyńska-Grabowska. Na jaką pomoc można liczyć z jej strony? Służy radą w zakresie pozyskiwania dotacji do wymiany źródła ciepła i podniesienia efektywności energetycznej budynku, pomoże prawidłowo wypełnić wniosek o dotację na ocieplenie domu  (termomodernizację) i opracować sposoby na zmniejszenie kosztów ogrzewania, a także pokaże jak zdobyć dopłatę do instalacji odnawialnych źródeł energii i pomóc w ich wyborze.

- Zachęcam do wspólnego działania, cel jest jeden – przywrócić czyste powietrze w gminie Żory. Będę starała się m.in. pokazać korzyści z ekologicznego ogrzewania domów, informować o zasadach uchwały antysmogowej oraz pomagać w pozyskiwaniu środków na prace termomodernizacyjne – podkreśla Joanna Szerzyńska-Grabowska, Specjalista-Ekodoradca.

Z Ekodoradcą można kontaktować się osobiście lub telefonicznie w godzinach pracy Urzędu Miasta Żory - Rynek 9, I piętro, pokój 103, tel. +48 32 43 48 145.